Hurriyet Developers API

This version is in Beta, there may be issues we're still working out.

Başlarken

Hürriyet Geliştirici Ortamı

Hürriyet içeriklerine hızlıca ulaşmak ve web/mobil/masaüstü uygulamalarında kullanabilmek için Hürriyet API servisini kullanmaya şimdi başlayabilirsiniz!

Sorularınızı ve isteklerinizi bize GitHub üzerinden iletebilirsiniz.

Başlarken

 1. Sisteme kayıt ol.
 2. Profil sayfandan ya da API Explorer sayfasından yeni bir API key oluştur.
 3. API dökümantasyonunu, Sık Sorulan Sorular'ı ve Kullanım Koşulları'nı oku.
 4. API Explorer yardımıyla hazır API'ları hiç kod yazmadan test et.

OData Hakkında

OData Nedir?

OData (Open Data Protocol) HTTP protokolü kullanan REST tabanlı veri kaynağı servislerin sorgulanması amacıyla kullanılan global bir protokoldür.

OData standartları sayesinde istek (request) ve yanıt (response) başlıkları, durum kodları (status code), HTTP metotları (GET, POST, vs...), sorgu spesifikasyonları (query options) gibi temel standartlar üzerinde fazlaca vakit kaybetmeden, hızlı bir şekilde, sadece iş mantığı kurgulayarak RESTful API'lar oluşturabilirsiniz.

OData servislerini de tüketmek oldukça kolaydır. OData metadata'ları istemci tarafından kolayca okunabilir - yorumlanabilir seviyede oluşturulmaktadır. Dolayısıyla güçlü ve geliştirilebilir istemci uygulamalarına entegrasyonu da hızlı ve kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

OData ile ilgili olarak resmi web sayfasından (http://www.odata.org/) bilgi edinebilir, uygulamalarınıza OData servislerini entegre etmek için ise http://www.odata.org/libraries/ adresinden gerekli kütüphaneleri indirebilirsiniz.

Hürriyet API - OData Kullanımı

OData yapısının kendine özgü bir sorgu yapısı bulunmaktadır. Aşağıda en temel kullanılan bazı sorgu anahtar kelimeleri ve işlevsellikleri kısaca özetlenmiştir:

$select -> Sorgudan dönen cevap setindeki kolonların/özelliklerin (column/property) sınırlandırılması sağlanır. Örnek kullanım;

https://api.hurriyet.com.tr/v1/articles?$select=Title

Files, RelatedNews gibi ilişkisel özellikleri sınırlandırmak için $select filtresini $expand ile kullanmak gerekmektedir. Örnek kullanım;

https://api.hurriyet.com.tr/v1/articles?$select=Files&$expand=Files

$filter -> Sorguya filtre eklenerek cevap setinin sınırlandırılması sağlanır. Örnek kullanım;

https://api.hurriyet.com.tr/v1/articles?$filter=Path eq '/gundem/'

top -> Sorgudan dönecek olan cevap setindeki kayıt sayısının sınırlandırılması sağlanır. Örnek kullanım;

https://api.hurriyet.com.tr/v1/articles?$top=3

Ayrıca bu anahtar kelimeleri birlikte kullanarak sonuç setindeki filtre sayılarınızı arttırabilir ve istediğiniz sonuç setine ulaşmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Örnek kullanım;

https://api.hurriyet.com.tr/v1/articles?$select=Title&$filter=ModifiedDate ge Datetime'2014-10-10T10:41:31Z'&$top=3

Hürriyet API servisi üzerinde OData protokolünü kullanarak;

 • Sistemdeki haberleri (Articles),
 • Sistemdeki köşe yazılarını (Columns),
 • Sistemdeki haber içi foto galerileri (NewsPhotoGalleries),
 • Sistemdeki sayfaları ve sayfalara atanmış haberleri (Pages),
 • Sistemdeki klasörleri (Paths),
 • Sistemdeki yazarları (Writers)

sorgulayabilir ve uygulamalarınızda kullanabilirsiniz.

İstek Sınırları

API üzerinden yapacağınız istekler, kötüye kullanımı engelleme amaçla sınırlandırılmıştır. Bu sınırlar aşağıdaki gibidir:

 • Saniyede 5 adet.
 • Saatte 500 adet.

API üzerinden gelen header bilgilerinde toplam ve kalan limitinizi görebilirsiniz. Header bilgileri aşağıdaki gibidir.

 • X-RateLimit-Limit-hour: Saatte toplam yapabileceğiniz istek sayısını belirtir.
 • X-RateLimit-Limit-second: Saniyede toplam yapabileceğiniz istek sayısını belirtir.
 • X-RateLimit-Remaining-hour: Bir saatlik dilim içerisinde kalan istek sayısını belirtir.
 • X-RateLimit-Remaining-second: Bir saniyelik dilim içerisinde kalan istek sayısını belirtir.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

1. Hürriyet API nedir?

Hürriyet API (application programming interface) web/mobil/masaüstü uygulamalarınızda Hürriyet verilerinin programatik olarak kullanılabilmesini sağlayan bir arayüzdür.

2. Hürriyet API'yi kimler kullanabilir?

Hürriyet API geliştiriciler için sunulmuştur ancak geliştirmeye meraklı tüm kullanıcılar yeterli teknik birikime sahip olduğu sürece arayüzü kullanabilir.

3. Hürriyet API ile ne tür verilere ulaşabilirim?

Hürriyet API ile haberlere, köşe yazılarına, yazarlara, foto galerilere ve sayfalara ulaşabilirsiniz. Planlarımız dahilinde sonuç kümemizi daha fazla geliştirmek var. Tüm yeni geliştirmeleri de sizlere duyurmaya çalışacağız.

4. Hürriyet API'yi nasıl kullanabilirim?

Hürriyet API, RESTful tabanlı, kaynak-yönelimli bir mimari ile kurulmuştur. Bu sayede standart HTTP istekleri ile (şu anda sadece (GET) metodu hizmet vermektedir) Hürriyet verilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. REST mimarisi ve OData protokolü ile ilgili detayları bu adresten edinebilirsiniz.

5. Hürriyet'in tüm içeriklerine neden ulaşamıyorum?

Hürriyet API geliştirilirken kullanım koşulları, içerik hakları gibi hukuki durumlar gözönünde bulundurulmaktadır. İlerleyen zamanlarda, sunduğumuz içerikleri detaylandırmayı/sayıca arttırmayı planlamaktayız. Eğer özel olarak ulaşmayı ve kullanmayı plandığınız veriler var ise bizimle irtibata geçebilirsiniz.

6. Hürriyet API'yi kullanmak için neden özel bir anahtara (API Key) ihtiyacım var?

Bu anahtarlar sayesinde API kullanım detaylarını gözlemleyebiliyor, kullanıcılarımızın "Kullanım Koşulları"na uyduklarından emin olabiliyoruz. Bununla birlikte kulanıcı gizliliğine de özenle dikkat ediyor ve kayıt bilgilerinizi herhangi bir servis sağlayıcısı ile paylaşmadığımızı taahhüt ediyoruz.

7. Hürriyet API'ye yapacağım isteklerin bir sınırı var mıdır?

Evet, her bir kullanıcının anlık ve günlük olarak yapacağı istekler sınırlandırılmıştır. Sınır ve yetkileri bu adresten öğrenebilirsiniz. Eğer daha yüksek sınır ve yetkilere ihtiyaç duyuyorsanız destek@hurriyet.com.tr adresi üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

8. Hürriyet API hangi sonuç formatlarını desteklemektedir?

İstekleriniz sonucu dönen sonuç seti JSON formatındadır. İlerleyen zamanlarda farklı formatları da desteklemeyi planlamaktayız. Önerilerinizi destek@hurriyet.com.tr adresi üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

9. Gelecek geliştirme planlarınız için harika fikirlerim var!

Fikirlerinizi bizimle hemen paylaşın! Sorularınızı ve isteklerinizi bize GitHub üzerinden iletebilirsiniz.

Kullanım Koşulları

Hurriyet.com.tr Sitesi Üyelik Sözleşmesi


1. Taraflar

İşbu sözleşme 100. Yıl Mahallesi 2264. Sokak No:1 Bağcılar/İstanbul adresinde mukim HÜRRİYET GAZETECİLİK VE MATBAACILIK A.Ş. (Bundan böyle kısaca "HÜRRİYET" olarak anılacaktır)

İle https://developers.hurriyet.com.tr/docs/versions/1.0 sitesine (kısaca "Site" olarak anılacaktır.) "Üye" olan kişi arasında, "Üye"nin işbu sözleşmeyi anladığını ve kabul ettiğini beyan ettiğine yönelik olarak gerçekleştirdiği elektronik onayı ile yürürlüğe girmiştir.

2. Tanımlar

Hizmet/Hizmetler: Site içerisinde "HÜRRİYET" tarafından sunulan ara yüz üzerinden "Üye"lere kod yazma ve türev işlemler üzerinden program geliştirme imkanının sunulması ve işbu imkan sunulurken Hürriyet tarafından sağlanan data ve içeriğin kullanılması.

İçerik:** **Site ve/veya herhangi bir Web Sitesinden yayınlanan veya erişimi mümkün olan her türlü bilgi, dosya, resim, müzik rakam, haber v.b görsel, yazınsal ve işitsel imgeler.

Kullanıcı/Kullanıcılar: "Site"ye erişen gerçek ve tüzel kişiler.

Site: https://developers.hurriyet.com.tr/docs/versions/1.0 alan adları ve alt alan adlarından ulaşılabilen "HÜRRİYET"in işbu sözleşme ile kapsamı belirlenen "Hizmetler"ini sunduğu web siteleri.

Üye/Üyeler: İşbu sözleşme koşulları doğrultusunda "Site"ye üye olan ve "Site"de yer alan içerik, uygulama ve "Hizmetler"den yararlanan gerçek ve tüzel kişiler.

3. Sözleşmenin Konusu ve Kapsamı

İşbu sözleşmenin konusu, "Site"de "HÜRRİYET tarafından sağlanan uygulamaların "Üye" ve "Kullanıcı" tarafından yararlanılmasına ilişkin şartların ve koşulların belirlenmesi ve bu doğrultuda tarafların hak ve yükümlülüklerinin tespitidir.

İşbu sözleşmenin kapsamı ise, "Site"de yer alan tüm "Hizmet", uygulamalara ve içeriğe ilişkin şart ve koşulların belirlenmesi olup "Site"de "HÜRRİYET" tarafından yapılan "Hizmetler"e, kullanıma, içeriklere, uygulamalara ve kullanıcılara yönelik her türlü beyan işbu sözleşmenin ayrılmaz parçası olarak kabul edilecektir. İşbu sözleşmenin "Üye" tarafından kabulü ile, "Üye" "Site"de yer alan ve yer alacak olan "HÜRRİYET" tarafından yapılan "Hizmetler"e, kullanıma, içeriklere, uygulamalara ve kullanıcılara yönelik her türlü beyanı da kabul etmiş olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.

4. Hak ve Yükümlülükler

4.1. Üyelik

4.1.1. " Üye"lik statüsünün kazanılması için, "Üye" olmak isteyen "Kullanıcı"nın "Site"de bulunan üyelik formunu, üyelik formunda talep edilen bilgiler doğrultusunda gerçek bilgilerle doldurması ve üyelik başvurusunun "HÜRRİYET" tarafından değerlendirilerek onaylanması gerekmektedir. Onaylanma işleminin tamamlanması ve "Üye"ye bildirilmesi ile "Üye"lik statüsü başlamakta ve "Üye" işbu sözleşme ve "Site"nin ilgili yerlerinde belirtilen hak ve yükümlülüklere kavuşmaktadır. "Üye"lik hak ve yükümlülükleri sadece "Üye"lik başvurusunda bulunan kişi üzerinde doğmakta olup "Üye" kesinlikle bu hak ve yükümlülüklerini kısmen veya tamamen herhangi bir üçüncü kişiye devredemez. "Üye"lik hak ve yükümlülüklerinin hangi gerçek veya tüzel kişiye ait olduğu konusunda ihtilaf bulunması ve bu hususta söz konusu kişilerin "HÜRRİYET"ten talepte bulunması halinde "HÜRRİYET" elinde kullanıcı adı ve şifre bulunan gerçek veya tüzel kişinin ilgili üyelik hesabının "Üye" hak ve yükümlülüklerine sahip olduğunu kabul edecek ve bu doğrultuda işlem yapacaktır; böyle bir durumda "HÜRRİYET"in üyelik bilgileri, üye işlemleri ve benzeri bilgiler doğrultusunda işbu madde içerisinde belirtilen kuraldan bağımsız olarak hareket etme hakkı saklıdır. "HÜRRİYET", tamamen kendi iradesi doğrultusunda ve herhangi bir sebebe dayanmadan "Üye"lik başvurularını reddedebilir veya "Üye"lik başvurusunun kabul edilmesini ek şart ve koşullara bağlayabilir. "HÜRRİYET"; işbu sözleşme ve "Site"de belirtilen kural ve koşullara aykırılık, "Üye"lik başvurusu sırasında verilen bilgilerin yeterli, doğru veya güncel olmadığının tespit edilmesi, "Üye"lik başvurusunda bulunan kişinin başvurusunun daha önce reddedilmiş olması, "Üye"nin gerçekleştirdiği işlemlerin "HÜRRİYET" için hukuki, teknik ve özellikle bilgi güvenliği anlamında risk oluşturduğunun tespit edilmesi sebepleri ve benzeri sebepler de dahil olmak üzere, haklı bir sebebe dayanarak veya herhangi bir sebebe dayanmadan ve herhangi bir bildirimde bulunmadan, her zaman herhangi bir tazminat yükümlülüğü altında bulunmaksızın "Üye"nin üyeliğine son verebilir.


*4.1.2. *"Üye", "Üye" ve "Kullanıcı" statülerinde iken "Site" üzerinde gerçekleştirdiği işlemlerde ve yazışmalarda; işbu sözleşmenin hükümlerine, "Site"de belirtilen tüm şart ve koşullara ve yürürlükteki mevzuata, ahlak kurallarına uygun olarak hareket edeceğini, bu kural ve koşulları anladığını ve kabul ettiğini beyan eder.

4.1.3. "Üye"nin "Üye Profil Sayfası"na erişmek ve "Site" üzerinden bazı işlemleri gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyduğu kullanıcı adı ve şifre bilgisi, "Üye" tarafından oluşturulmakta olup, söz konusu bilgilerin güvenliği ve gizliliği tamamen "Üye"nin sorumluluğundadır. "Üye"nin, bu bilgilerin güvenliği, saklanması, üçüncü kişilerin bilgisinden uzak tutulması, kullanılması gibi hususlardaki tüm ihmal ve kusurlarından dolayı "Üyeler"in ve/ veya üçüncü kişilerin uğradığı veya uğrayabileceği zararlardan "HÜRRİYET"in doğrudan veya dolaylı herhangi bir sorumluluğu yoktur. "Üye", kendisine ait kullanıcı adı ve şifre ile gerçekleştirilen işlemlerin kendisi tarafından gerçekleştirilmiş olduğunu, bu işlemlerden kaynaklanan sorumluluğunun peşinen kendisine ait olduğunu; bu şekilde gerçekleştirilen iş ve işlemleri kendisinin gerçekleştirmediği yolunda herhangi bir def'i ve/veya itiraz ileri süremeyeceğini ve/veya bu def'i veya itiraza dayanarak yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçınmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.** 1.4.**"Üye"'nin sağladığı kişisel verilerin Site' ye bağlı veya Hürriyet ile grup şirket olan firmalara aktarılmasına ve yurtdışına aktarılmasına açık onay verdiği kabul edilir.

4.1.5. Üye Site' den kendisine ait verilerin hangi amaçla ve hangi verilerin kullanıldığının bilgilendirmesini talep edebilir ve Site kendisinden beklenebilecek en kısa süre zarfında gerekli bilgilendirmede bulunmayı taahhüt eder. İşbu bilgilendirme ücretsiz olacak olup eğer istenen işlem maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verilerin Korunması Kurul' unca belirlenecek ücret tarifesinde belirtilen bedeli işlemi gerçekleştirdikten sonra "Üye"' den talep edecektir. Site işbu verilere ilişkin "Üye"' nin iletmiş olduğu sorunları Kişisel Verileri Koruma Kurulu' na şikayet etmesinden evvel kendisinden beklenecek özenle çözüm üretmeyi ve işbu çözümün Kişisel Verilerin Korunması Kanunu çerçevesinde elinde olan imkanlarla gerçekleştirmeyi taahhüt eder.

4.2. "Site" Üzerinde Yer alan İçerik

*4.2.1. *"Üye", "HÜRRİYET"in, "Site"de yer alan her türlü, bilginin, içeriğin ve görselin gerçekliğini, orijinalliğini, güvenliğini, doğruluğunu araştırma, bu içerik ve ilanların internet üzerinden teşhirinin hukuka uygun olup olmadığını tespit etme sorumluluğu bulunmadığını, söz konusu içerikler sebebiyle ortaya çıkabilecek zararlardan dolayı "HÜRRİYET"in, "HÜRRİYET" çalışanlarının ve yöneticilerinin sorumluluğu bulunmadığını kabul ve beyan eder.

4.2.2. "Üye", "Site" üzerinden "HÜRRİYET"in kontrolünde olmayan başka internet sitelerine ve/veya portallara, dosyalara veya içeriklere link verilebileceğini, bu linkin linkin yöneldiği internet sitesini veya işleten kişisini desteklemek amacıyla verilmediğini ve internet sitesi veya içerdiği bilgilere yönelik herhangi bir türde bir beyan veya garanti niteliği taşımadığını, söz konusu linkler vasıtasıyla erişilen portallar, internet siteleri, dosyalar ve içerikler, hizmetler veya ürünler veya bunların içeriği ve gizlilik politikaları hakkında "HÜRRİYET"in herhangi bir sorumluluğu olmadığını kabul ve beyan eder.

4.2.3. "Üye", "Site" dahilinde kendisi tarafından sağlanan bilgilerin ve içeriklerin doğru, hukuka uygun ve herhangi bir hak ihlali yaratmayan nitelikte olduğunu kabul ve taahhüt eder. "Üye" özellikle fikri mülkiyet anlamında hak ihlali yaratan, tehdit, vahşet, hakaret, taciz edici, pornografik unsurlar veya çıplaklık içeren; suça, ırk ve etnik saldırıya teşvik eden ve suç unsuru oluşturabilecek hiçbir içeriği ve bilgiyi "Site"ye yükleyemez, diğer "Üyeler"e gönderemez. "HÜRRİYET", "Üye" tarafından "HÜRRİYET"e iletilen veya "Site" üzerinden kendileri tarafından yüklenen, değiştirilen ve sağlanan bilgilerin ve içeriklerin doğruluğunu araştırma; bu bilgi ve içeriklerin güvenli, doğru ve hukuka uygun olduğunu taahhüt ve garanti etmekle yükümlü ve sorumlu olmadığı gibi, söz konusu bilgi ve içeriklerin yanlış veya hatalı olmasından veya bu bilgi ve içerikler sebebiyle "Üye"nin bilgisayarına virüs, trojan ve benzeri zararlı kod ve programların bulaşmasından dolayı ortaya çıkacak hiçbir zarardan da sorumlu tutulamaz. "HÜRRİYET"in sunduğu "Hizmetler"den yararlananlar, "Üyeler" ve "Kullanıcılar", yalnızca hukuka uygun amaçlarla "Site" üzerinde işlem yapabilirler. "Üyeler"in, "Site" dahilinde yaptığı her işlem ve eylemdeki hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine aittir. "HÜRRİYET", dilerse "Site"de yer alan içeriklerde kısaltma, kesme gibi müdahalelerde bulunabilir. "HÜRRİYET"in bu şekilde müdahalede bulunması, "Üye"nin yasal sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. "Üye", "HÜRRİYET"in bu tür müdahalelerde bulunmasından dolayı "HÜRRİYET"i hiçbir sebeple sorumlu tutamaz, "HÜRRİYET"e karşı hiçbir hukuki talepte bulunamaz.

4.2.4 "Üye"; kendisi tarafından "Site"ye sağlanan her türlü bilgi, içerik, materyal veya verinin virüs, spyware, kötü niyetli yazılım, trojan, vs. "Site"ye veya herhangi bir parçasına zarar verecek nitelikte materyaller içermemesi için gerekli her türlü tedbiri (gerekli anti-virüs yazılımlarını kullanmak da dahil olmak üzere) aldığını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.2.5 "HÜRRİYET", "Site"de sunulan içerikleri her zaman ve hiçbir bildirimde bulunmadan değiştirebilir; "Üye"lerin sisteme yükledikleri bilgileri ve içerikleri "Kullanıcılar" da dahil olmak üzere üçüncü kişilerin erişimine kapatabilir ve silebilir, "Üye"lerin "Site"ye yüklediği içerikleri ve "Üye"ler arasındaki "Site" üzerinden gerçekleştirilen mesajlaşma da dahil olmak üzere iletişimi her zaman izleyebilir, kontrol edebilir ve bu iletişimi saklayabilir. "Üye", "Site" üzerinden gerçekleştirdiği tüm iletişimi; "Site" üzerinde gerçekleştirdiği faaliyetler doğrultusunda gerçekleştirdiğini ve bu iletişimi özel iletişim amacıyla kullanamayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.2.6 "Üye", "HÜRRİYET" ve/veya başka bir "Üye" ve/veya bir üçüncü şahsın ayni veya şahsi haklarına, malvarlığına, fikri mülkiyet haklarına tecavüz teşkil edecek nitelikte "Site" dahilinde veya herhangi başka bir mecrada veya herhangi bir yerde bulunan resimleri, metinleri, görsel ve işitsel imgeleri, video klipleri, şarkıları, besteleri ve benzeri her türlü müzik ürününü, her türlü yazılımları ve yazılım parçalarını, dosyaları, veritabanlarını, katalogları ve listeleri çoğaltmayacağını, kopyalamayacağını, dağıtmayacağını, işlemeyeceğini kabul ve taahhüt etmektedir. "Üye"nin işbu Sözleşme hükümlerine ve hukuka aykırı olarak gerçekleştirdikleri "HÜRRİYET" ve "Hizmetler" ile bağlantılı faaliyetleri nedeniyle üçüncü kişilerin uğradıkları veya uğrayabilecekleri zararlardan dolayı "HÜRRİYET" doğrudan ve/veya dolaylı olarak hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4.2.7. "Üye", "Site"ye yüklediği resim, fotoğraf, metin ve videolar da dahil olmak üzere her türlü içerikle ilgili olarak "HÜRRİYET"esöz konusu içeriği başka ortama aktarma ve içerikle ilgili çoğaltma ve umuma iletim haklarının kullanım hakkını ve üçüncü kişilere bu haklarla ilgili kullanım hakkının verilmesi konusunda yetkiyi süreyle sınırsız ve tüm dünyada geçerli olmak üzere vermiştir. Site nezdindeki sunulan Hizmet'lerin ve sunulan bütün İçerikler'in 5846 sayılı FSEK' nun 21. Maddesinde tanımlanan işleme, 22. Maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23. maddesinde tanımlanan ve okurlara promosyon olarak verilmesi amacıyla ilgili hakları da içeren "yayma", 24. maddesinde tanımlanan temsil ve 25. maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan vasıtalarla umuma iletim mali hakları ve manevi hakları HÜRRİYET'e aittir.

4.2.8 "Üye"nin, "Site" dahilinde bulunan tüm yazılımların, yazılım parçalarının, tümleşik veya ayrık medya oynatıcılarının ve benzeri uygulamaların lisansını veya alt lisansını vermesi, satması, kiralaması, kiraya vermesi veya başka bir şekilde dağıtması kesinlikle yasaktır. "Üye", "Site" dahilinde bulunan tüm yazılımları, yazılım parçalarını, tümleşik veya ayrık medya oynatıcılarını ve benzeri uygulamaları tersine çevirmeyeceğini veya kaynak koda dönüştürmeyeceğini veya tersine mühendislik yapmayacağını ya da bunların kaynak kodunu bulmak veya elde etmek amacına yönelik herhangi bir başka işlemde bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder.

4.3. "Site"nin Kullanımı

4.3.1. " HÜRRİYET", "Site"nin kullanımını sadece "Kullanıcı"lara ve "Üye"lere yönelik olarak ve sadece "Site" üzerinde bulunan içeriğin görüntülenmesi, "Hizmetler"le belirlenen ve ticari olmayan amaçlarla kullanılmasıyla sınırlandırmış bulunup, bunun dışında ve özellikle aşağıda belirtilen kapsamda "Site"nin her türlü kullanımına ve "Site" üzerindeki içeriğin her türlü elde edilmesine, kopyalanmasına, işlenmesine, kullanılmasına ve "Site" üzerindeki içeriğe link verilmesine izin vermemekte ve rıza göstermemektedir:

 • "Site"nin yasadışı, hileli veya ticari amaçlarla kullanılması;
 • "Site"nin "Üye", "Kullanıcı" veya üçüncü bir kişi tarafından kendisine ya da başka bir kişiye ait veritabanı, kayıt veya rehber yaratmak, kontrol etmek, güncellemek, değiştirmek amacıyla kullanılması;
 • "Site"nin bütününün veya herhangi bir bölümünün bozmak, değiştirmek, tersine mühendislik yapmak amacıyla kullanılması;
 • "Site" tarafından belirlenmiş olan iletişimler ve teknik sistemler üzerine makul olmayan veya orantısız derecede büyük yükler getiren ya da söz konusu iletişim veya teknik sistemleri engelleyen ya da bozan bir şekilde "Site"ye erişim sağlanmaya çalışılması;
 • "HÜRRİYET"in önceden yazılı iznini alınmaksızın, "Site" veya "Kullanıcı" ve "Üye" bilgileri ve içerikleri üzerinde otomatik program, robot, web crawler, örümcek, veri madenciliği (data minig) veri taraması (data trwaling) vb. "screen scraping" yazılımları veya sistemleri kullanılması;

*4.3.2. * İşbu sözleşme ile belirlenen kullanım sınırları dışında "Site"nin ve "Site" üzerindeki içeriğin kullanılması hukuka aykırı olup; "HÜRRİYET"in ilgili talep, dava ve takip hakları saklıdır.

4.3.3. "Üye" site üzerindeki her türlü mesajlaşma alt yapısını diğer "Üye"lere ve "Kulanıcı"lara istenmeyen ileti veya ticari ileti gönderme amaçlı olarak kullanamaz.

4.3.4. "Üye" Site'yi kullanırken herhangi bir ürünün, hizmetin veya eşyanın tanıtımını, reklamını veya teşvikini yapamaz. Bunlarla sınırlı olmaksızın, Üye Site'yi kullanırken spyware, adware gibi sistem için zararlı uygulamalar, programlar yada kodlar kullanmayacağını; nefret söylemi içeren veya terör organizasyonlarını, soykırım suçlularını öven ifadelerde bulunmayacağını; şiddeti teşvik eden şahıs ve uygulamalar içeren söylem ve o yönde algılanabilecek hareketten kaçınacağını ve Site'yi bu belirtilen fiiller için kullanmayacağını; kumar, fuhuş gibi ahlaka aykırı fiilleri övmek yada tanıtımını yapmak gibi fiillerde bulunmayacağını taahhüt eder.

4.4. "Hizmetler"

4.4.1. "HÜRRİYET", "Site"de yer alan diğer "Hizmetler"le ilgili olarak istediği takdirde ücret belirleyebilir; böyle bir durumda "Üye"lerin ilgili "Hizmetler"den faydalanması ücretin tam ve eksiksiz olarak ödenmesi koşuluna bağlıdır. Uygulamalarla ilgili ücretler, ödeme koşulları, ücretlerin yürürlük tarihleri Site'nin ilgili bölümlerinde ilan edilecektir. "HÜRRİYET" tarafından her zaman "Site" çeşitli "Hizmet"lerin ücretsiz veya indirimli olarak sunulması imkanı bulunmakta olup, "HÜRRİYET" her zaman söz konusu indirimli veya ücretsiz "Hizmet " sunumundan tek taraflı olarak vazgeçip, "Hizmet"i ücretli veya tam ücretli olarak sunmaya başlayabilir. "Site"de bu konuyla ilgili bildirimin yapılmasından itibaren söz konusu "Hizmetler" bildirilen şart ve koşullarda sağlanacak ve söz konusu "Hizmetler"den değişiklikten önce faydalanan "Üye"lere de değişiklikle yeni şart ve koşullar uygulanacaktır. Bir "Hizmet"le ilgili olarak eksik veya ücretsiz olduğu bildirilen "Hizmetler" dışında ödeme alınmamış olması, söz konusu "Hizmet"in ücretsiz veya kısmi ödenilen miktar bedelinde olduğunun kabulü sayılamaz. Bu şekilde eksik veya hiç ödememe halinde "HÜRRİYET"in ilgili "Üye"nin üyeliğine son verme hakkı bulunmaktadır.

4.4.2. "HÜRRİYET", "Hizmetler"i "Site"de belirtilen şekil ve nitelikte sunacak olup, "HÜRRİYET"in "Hizmet"in kalitesi, uygulanabilirliği, bütünlüğü, sürekliliği ve benzeri konularda herhangi bir taahhüdü ve sorumluluğu bulunmamaktadır. "HÜRRİYET", "Hizmetler"in içeriğinde ve kapsamında her zaman değişikliğe gidebilir, söz konusu değişiklikler "Site"de yayınlanma ile yürürlüğe girecektir. ** **

4.** 5. ***"Site İş Ahlakı İlkeleri"*

4.5.1. Üye; Hürriyet'in rüşvet ve yolsuzluk ile ilgili olarak sıfır hoşgörü politikasına sahip olduğunu kabul etmektedir. Üye; kendisinin, çalışanlarının ve (alt-yüklenicileri, temsilciler ve diğer aracıları dahil olmak üzere) hizmet sağlayıcılarının, işbu Sözleşme ile ilgili olarak ve böylelikle herhangi yürürlükteki bir yolsuzlukla mücadele veya kara para aklamanın önlenmesi yönündeki kanunları ihlal ederek, herhangi uygunsuz bir avantaj elde etmek, herhangi uygunsuz bir avantajı etkilemek, herhangi uygunsuz bir avantaja teşvik etmek veya herhangi bir uygunsuz avantaj ile ödüllendirmek için - doğrudan veya dolaylı olarak – hediye, eğlence veya Kolaylaştırma Ödemesi dahil olmak üzere, değerli herhangi bir şeyi herhangi birine teklif etmeyeceğini, vermeyeceğini veya vermeyi kabul etmeyeceğini veya herhangi birinden istemeyeceğini, teslim almayacağını veya teslim almayı kabul etmeyeceğini tasdik ve kabul etmektedir (" Yolsuzlukla Mücadele Yükümlülüğü").

4.5.2. Üye; aksi Hürriyet'e yazılı olarak ifşa edilenler haricinde, son [beş] yıl içinde, kendisinin, yöneticilerinin, görevlilerinin veya işbu Sözleşme ile ilgili kilit çalışanlarının hiçbirinin:

 1. (a)rüşvet, yolsuzluk veya kara para aklamayı içeren hiçbir suçtan mahkum edilmediğini; veya
 2. (b) herhangi bir resmi, idari veya düzenleyici kurum tarafından hakkında rüşvet, yolsuzluk veya kara para aklamayı içeren herhangi bir suç veya itham edilen bir suç ile ilgili olarak herhangi bir soruşturma, araştırma veya takip yapılmadığını ve bunlara konu olmadığını; ve
 3. (c) Yolsuzlukla Mücadele Yükümlülüğünü ihlal edecek veya Hürriyet'in faaliyetlerini yürüttüğü yetki sınırlarında Hürriyet'i herhangi bir para cezası veya cezai sorumluluğa uğratacak şekilde herhangi bir Kamu Görevlisinin işbu Sözleşme ile ilgili olarak herhangi bir kazanç sağlamayacağını beyan ve temin etmektedir.

4.5.3. İlgili herhangi bir veri gizliliği veya koruma kanununa tabi olmak üzere; Üye, Yolsuzlukla Mücadele Yükümlülüğünün herhangi fiili veya şüphelenilen bir ihlalini Hürriyet'e derhal raporlayacaktır

4.5.4. Üye; işbu Sözleşme'nin süresi boyunca:

(a) Eksiksiz ve tam defter ve kayıtların tutulması ve etkili bir iç muhasebe kontrol sistemi de dahil olmak üzere; Yolsuzlukla Mücadele Yükümlülüğüne uyulmasını temin etmek için tasarlanmış politika ve prosedürleri tesis edecek ve sürdürecektir;

(b) Hürriyet'in makul süreli bir bildirim ile ve Üye'nin işbu bildirimi yazılı onaylaması halinde; işbu Sözleşme ile ilgili olarak kendi politika, prosedür ve defter ve kayıtlarının, bağımsız ve uluslararası saygın bir denetleme şirketi aracılığıyla, masrafları [Üye] ait olmak üzere incelenmesi için Üye'ye izin verecektir ve söz konusu inceleme mümkün olan en uygun şekilde yapılacaktır;

(c) Hürriyet'in Üye'nin Yolsuzlukla Mücadele Kanunları ve/veya Yolsuzlukla Mücadele Yükümlülüğüne uymasının temin edilmesi veya doğrulanmasına ilişkin herhangi bir fiili veya muhtemel ihlali araştırmasını veya ilgili herhangi bir devlet veya kuruluş tarafından zorunlu herhangi bir faaliyeti gerçekleştirmesini sağlamak için işbirliğinde bulunacak ve tüm makul yardımı sunacaktır.

İşbu [4.5.4(b) ve (c)] Maddelerinde belirtilen hak ve yükümlülükler; işbu Sözleşme'nin feshi veya hitamını takiben [altı] yıl süreyle devam edecektir ve yürürlükteki tüm rekabet kanunları uyarınca kullanılacaktır.

4.5.5. Aşağıdaki durumlarda, Hürriyet işbu Sözleşme altındaki tüm sonraki hizmet ve ödemeleri durdurma ve/veya işbu Sözleşme'yi tamamen veya kısmen olmak üzere derhal feshetme hakkına haiz olacaktır:

(a) Hürriyet'in iyi niyetle Üye'nin işbu [1.] Madde altında belirtilen gerekliliklerden herhangi birine esaslı bir şekilde uymaması veya herhangi birini esaslı bir şekilde ihlal etmesine makul olarak inanması; veya

(b) Üye veya hissedarları, sahipleri veya bağlı şirketlerinin Yasaklı Kişi olarak belirlenmesi.

4.5.6. Üye ve Hürriyet işbu maddede geçen bazı ibarelerin aşağıda yer aldığı şekilde tanımlandığını beyan ve kabul ederler.

Kolaylaştırma Ödemeleri ; (i) Kamu Görevlisinin mutat surette icra ettiği; ve (ii) Hürriyet'in ilgili ülkenin kanunları altında haiz olduğu - rutin olan ve ihtiyari olmayan hükümet edimlerinin kolaylaştırılması için bir Kamu Görevlisine yapılan seyrek ödemeleri kapsamaktadır.

Yasaklı Kişi;yürürlükteki ticari yaptırımlar, ihracat kontrolleri, kara para aklamanın önlenmesi, nükleer silahsızlanma, terörle mücadele ve benzer kanunlar altında herhangi bir resmi veya yasal merci tarafından zaman zaman Hürriyet ve/veya bağlı şirketlerinin ticari veya mali muamele ve işlemler yapması yasaklanmış veya sınırlandırılmış olarak saptanmış olan herhangi bir kişi anlamına gelmektedir.

Kamu Görevlisi; (i) herhangi bir hükümetin veya herhangi bir departmanın, devlet dairesi ve kurumunun ve/veya devlete ait veya devlet tarafından kontrol edilen herhangi bir şirket, devletin yüzde otuzdan fazla payı bulunan herhangi bir şirket veya teşebbüs ve/veya herhangi bir uluslararası kamu örgütünün herhangi bir bakanı, devlet memuru, yöneticisi, memuru veya çalışanı veya başka bir görevlisi; (ii) hakimler veya diğer mahkeme görevlileri, askeri personel ve gümrük, polis, milli güvenlik ve diğer emniyet personeli de dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmaksızın, herhangi bir hükümet departmanı, devlet dairesi, kurumu veya uluslararası kamu örgütü namı ve hesabına herhangi bir resmi, yasama, idari veya yargı yetkisi ile hareket eden herhangi bir kişiyi; ve (iii) yukarıda sayılanların yakın aile fertlerini içermektedir. [Şüpheye mahal vermemek için; "Kamu Görevlisi" terimi, [ilgili ulusal petrol veya teşebbüsünün ismini giriniz] ve [ilgili diğer devlet işletmelerinin isimlerini giriniz]'ın tüm yöneticileri, memurları ve çalışanlarını içerecektir].

5. Gizlilik

5.1. "HÜRRİYET", "Üye" tarafından "Site"ye beyan edilen "Üye" bilgilerini; işbu sözleşme ile belirlenen yükümlülüklerini ve "Site"nin işletilmesi için gereken uygulamaların yürütülmesini ifa ve kendisi tarafından belirlenen istatistiki değerlendirmeler amacıyla ve bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, söz konusu yükümlülükleri ifa edebilmesi için gereken sürelerde kullanabilir ve saklayabilir ve üçüncü kişilere açıklayabilir. "Üye", bilgilerinin "HÜRRİYET" tarafından bu şekilde kullanımına ve saklanmasına rıza gösterdiğini kabul ve beyan eder.

5.2. Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve "Site"de çıkabilecek sorunların ivedilikle giderilebilmesi için, "HÜRRİYET", gerektiğinde kullanıcıların IP adresini tespit etmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.

5.3. "HÜRRİYET", "Site" vasıtasıyla "Site"ye üyelik kazanılması için kullanıcıların kendileriyle ilgili talep edilen bir takım kişisel bilgilerini (isim-soyisim, telefon, adres, e-posta adresleri gibi) "HÜRRİYET" veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir. Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılır. "HÜRRİYET" tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya "Site" üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler "HÜRRİYET" ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından kullanıcının kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir. "Üye"'nin üyeliği sona erdirmesi halinde ve talep etmesi halinde yasal olarak tutması gerekli veriler dışında "Üye"' ye ait verileri, "Üye"' nin talebi halinde yok etmeyi veya silmeyi veya anonim hale getirmeyi taahhüt eder.

5.4. "HÜRRİYET", kullanıcılar ve kullanıcıların "Site"yi kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyasını (Kurabiye-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir web sitesinin, kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası bir web sitesi hakkında durum ve tercihleri saklayarak internetin kullanımını kolaylaştırır. Teknik iletişim dosyası, Web Sitesi'ni kaç kişinin kullandığını, bir kişinin Web Sitesi'ni hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar kaldığı hakkında istatistiksel bilgileri elde etmek ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekten veya e-postasından veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır, ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde ikaz verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.

5.5. "HÜRRİYET", tarafından "Site" dahilinde düzenlenen periyodik anketlere cevap veren kullanıcılardan talep edilen bilgiler, "HÜRRİYET" ve işbirliği içindeki kişiler tarafından bu kullanıcılara doğrudan pazarlama yapmak, istatistiki analiz yapmak ve veri tabanı oluşturmak amacıyla kullanılabilir. "HÜRRİYET" promosyonel amaçlarla ve bilgi verme amacıyla "Üyeler"le e-posta da dahilolmak üzere çeşitli yollarla iletişime geçebilir.

5.6. "Üyeler" ve "Kullanıcılar", site üzerinde beğendikleri haber, yazı ya da arama sonuçlarını yakınlarına ya da arkadaşlarına gönderebilmektedir. Bu işlem yapılırken üyenin belirttiği alıcı e- posta adresi, sitenin promosyonel aktivitelerini duyurmak dışında başka amaç için kullanılmayacaktır.

5.7. "Üye" ve "Kullanıcılar"ın "Site" ile ilgili "HÜRRİYET"e ulaştırdıkları her türlü istek, öneri, yorum ve soruları içeren bilgiler "Site" performansını ölçmek açısından saklanabilir.

5.8. "HÜRRİYET", yürürlükteki mevzuat uyarınca yetkili makamlardan usulüne uygun olarak talep gelmesi halinde "Üye"nin kendisinde bulunan bilgilerini ilgili yetkili makamlarla paylaşacaktır.

5. 9. Site elektronik güvenlik konusunda gerekli tedbirleri aldığını beyan eder ve sisteme 3. Kişiler tarafından elektronik ortamdan saldırı olması halinde verilere ulaşılmasının önüne geçmek adına gerekli her türlü adımı atacağını taahhüt eder. 3 kişiler tarafından siber saldırı gerçekleşmesi sonucunda herhangi bir "Üye"' ye dair bilgilerin çalınması, sistemden silinmesi veya değiştirilmesi halinde işbu hususu Site kendisinden beklenebilecek en kısa süre zarfında bildirmeyi taahhüt eder.


6. Fikri Mülkiyet Hakları

"Site"nin (arayüz, ilan veri tabanı, içerik veri tabanı, tasarım, metin, imge, html kodu ve diğer kodlar da dahil ve fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) tüm elemanları "HÜRRİYET"e ait ve/veya"HÜRRİYET" tarafından üçüncü bir kişiden alınan lisans hakkı altında kullanılmaktadır. "Üye"'nin sisteme kullanıcı adı ve parolasıyla giriş yapması neticesinde aktif hale gelen API anahtarı vasıtasıyla Site'de sunulan İçerikleri sadece işbu sözleşme kapsamında belirtilen amaç çerçevesinde, kendi tasarlayacağı formatta ya da orijinal haliyle yayınlayabilir veya sunabilir.


7. Sözleşme Değişiklikleri

"HÜRRİYET", tamamen kendi takdirine bağlı ve tek taraflı olarak işbu sözleşmeyi uygun göreceği herhangi bir zamanda "Site"de ilan ederek değiştirebilir. İşbu sözleşmenin değişen hükümleri, ilan edildikleri tarihte geçerlilik kazanacak, geri kalan hükümler aynen yürürlükte kalarak hüküm ve sonuçlarını doğurmaya devam edecektir. İşbu sözleşme, "Üye"nin tek taraflı beyanı ile değiştirilemez.

8. Mücbir Sebepler

Hukuken mücbir sebep sayılan tüm durumlarda, "HÜRRİYET" işbu sözleşme ile belirlenen edimlerinden herhangi birini geç veya eksik ifa etme veya ifa etmeme nedeniyle sorumlu değildir. Bu ve bunun gibi durumlar, "HÜRRİYET" için, gecikme, eksik ifa etme veya ifa etmeme veya temerrüt addedilmeyecek veya bu durumlar için "HÜRRİYET"ten herhangi bir nam altında tazminat talep edilemeyecektir. Mücbir sebep terimi; doğal afet, isyan, savaş, grev, iletişim sorunları, altyapı ve internet arızaları, sisteme ilişkin iyileştirme veya yenileştirme çalışmaları ve bu sebeple meydana gelebilecek arızalar, elektrik kesintisi ve kötü hava koşulları da dâhil ve fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla ilgili tarafın makul kontrolü haricinde ve "HÜRRİYET"in gerekli özeni göstermesine rağmen önleyemediği kaçınılamayacak olaylar olarak yorumlanacaktır.

9. Uygulanacak Hukuk ve Yetki

İşbu sözleşmenin uygulanmasında, yorumlanmasında ve işbu sözleşme dâhilinde doğan hukuki ilişkilerin yönetiminde yabancılık unsuru bulunması durumunda Türk kanunlar ihtilafı kuralları hariç olmak üzere Türk Hukuku uygulanacaktır. İşbu sözleşmeden dolayı doğan veya doğabilecek her türlü ihtilafın hallinde İstanbul Merkez Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

10. HÜRRİYET Kayıtlarının Geçerliliği

"Üye", işbu sözleşmeden doğabilecek ihtilaflarda "HÜRRİYET'in kendi veritabanında, sunucularında tuttuğu elektronik ve sistem kayıtlarının, ticari kayıtlarının, defter kayıtlarının, mikrofilm, mikrofiş ve bilgisayar kayıtlarının muteber bağlayıcı, kesin ve münhasır delil teşkil edeceğini, "HÜRRİYET"i yemin teklifinden ber'i kıldığını ve bu maddenin HMK 193. Madde anlamında delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.

11. Bütünlük

İşbu sözleşmenin herhangi bir hükmünün geçersizliği, yasaya aykırılığı veya uygulanamazlığı, sözleşmenin geri kalan hükümlerinin yürürlüğünü etkilemeyecektir.

12. Yürürlülük

İşbu sözleşme "Üye"nin elektronik olarak onay vermesi ile karşılıklı olarak kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.